„Legeltesd az én juhaimat”

Mi a bibliakör? Hogyan olvassuk tudatosabban a Szentírást? Hogyan vezessünk egy kis csoportot az ige közös megéléséhez?

2024. január 13-án ezeknek a kérdéseknek a megbeszélésére, tanulásra és tapasztaltabb testvéreink élményeinek megismerésére hívott össze minket a „Vízióalkotók és Képzés Csapat”. A képzés célja az volt, hogy mi, azaz a gyülekezetünkhöz tartozó bibliakörök egy-egy aktívabb tagja felkészültebben és önállóbban tudjuk szervezni a már meglévő bibliaköreink alkalmait, illetve, hogy akár újabb bibliakör létrehozására is legyen bátorságunk.
Azon a nyugodt, szép szombati napon egy sűrű, jól szervezett program várt ránk a templom ifitermében. Először Vozár Anna testvérünk beszélt arról, hogy mi a bibliakör egyáltalán. Egyrészt gyülekezetünk legrégibb, legnépesebb és igen jól működő bibliakörének, másrészt egy másik gyülekezethez tartozó kör tagjaként megtapasztalta, hogy egy bibliakör nagyon sokféle lehet. Ugyanakkor akármilyen is a csoport, hitünk megélésének az egyéni csendesség és az istentiszteleti áhítat mellett nagyon jó eszköze lehet az is, hogyha a Szentírást együtt olvassuk, beszélgetünk és közösen mélyülünk el a választott igeszakaszban. Foglalkoztunk azzal a kérdéssel, hogy a teológiai és a Bibliával kapcsolatos alulképzettségünk akadályozza-e egy bibliakör megfelelő működését, vagy lehet-e akár nem kívánt hatással rá, kell-e ettől tartanunk. Ablonczy Tamás, gyülekezetünk lelkésze adott összefoglalást a Biblia ismeretéről, Máté 21,33-40 (A gonosz szőlőmunkások) verseiből kiindulva. Az igemagyarázatból végül az előadás eljutott rengeteg praktikus információ, hasznos források elérhetőségének ismertetéséig, amelyek a bibliaköri alkalmakra való készülést segítik. Duráczky Bálint missziói gondnok irányításával közösen átéltük a Lukács 12,22-32 (Isten gondviselése) igeszakaszon, hogyan lehet vezetett egyéni csendességben „kinyitni a szöveget”, felkészülni egy igeszakaszból egy bibliakörös beszélgetés vezetésére. A délutáni blokkban Szabó Balázs, gyülekezetünk főgondnoka osztotta meg saját tapasztalatait bibliakörük életéről, és beszélt a felkészülései közben megélt élményről, amikor hosszasan „pácolja” magában a textust. Szűcs Tamás presbiter a szakmájából hozott élő tudással tanított minket az alapvető fogásokra, hogy hogyan kell kérdezni, hogyan kell megmozgatni egy beszélgetés résztvevőit. Végül Gombos Réka, a képzés fő szervezője, a délelőtt már megismert megközelítés mellett további bibliatanulmányozási módszereket mutatott be, illetve kis körökre osztódva ki is próbáltunk egyet-egyet. Bár a képzés a bibliakörökkel kapcsolatos módszerekre fókuszált, végül a nap során olvasott és megélt szövegeknek hála emelkedett lélekkel távoztunk a templomból.
A bibliakörök képviselői a jövőben is fognak rendszeresen találkozni tapasztalatcserére, illetve annak reményében, hogy a bibliakörök kölcsönhatása gyülekezetünk kohézióját is növeli.

Domokos Péter
gyülekezeti tag